Poniższy wykres (1) najwyższych temperatur maksymalnych stycznia, ukazuje jak rewolucyjnym wydarzeniem jest (dawniej) niewyobrażalnie ciepły dzień 1 stycznia 2023 roku. Jego słupek wystrzeliwuje nad wcześniejsze poziomy niczym szczyt Kilimandżaro nad równiną Serengeti. Aż do lat 1980-tych 30-letnie średnie referencyjne dla tego parametru utrzymywały się w granicach 4-7 stopni Celsjusza, a najwyższe maximum sięgnęło 11,3°C (1946). Później uśrednione maximum jęło wzrastać, sięgając 9-ciu stopni; najwyżej 13,8°C (1993). To poważny wzrost, jednak trudno było się spodziewać, że w styczniu temperatura osiągnie 18,9°C w Warszawie. Ale tak się stało.
Niektórzy powiedzą: to tylko temperatura jednego dnia, to incydent, nie tak ważny. Ta wartość nie jest najważniejsza sama w sobie, ale staje się takową w kontekście przeszłości. Jest istną rewolucją termiczną dla stycznia, która ustanawia całkowicie nowe standardy ciepłoty zimowej, przewracając do góry nogami dotychczasowe. Czy od tej pory nie można się spodziewać w środku zimy choćby +16, +17 stopni? Przecież nie będą już rekordowe. A to temperatury już nieodległe od tzw. komfortu termicznego (22-23 st.).
Uśredniona wartość wzrosła w ciągu przedstawionego okresu od ok. 4,5°C do ok. 8,5°C.
Warto zauważyć, że tylko jeden styczeń nie ma dodatniej temperatury w ani jednym dniu (najwyższa Tmax -0,8°C w 1848).
Wykres 1.
Dane: OA-SMW-TNW-PIM-PIHM-IMGW-IMGW/PIB. Seria pierwotna. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.
Wykres (2) przedstawia najniższe temperatury maksymalne stycznia. Uśrednione wartości wzrosły z ok. -11°C do ok. -8°C.
W latach 1975 i 2020 nie ma żadnego dnia z całodobowym mrozem. Najniższa Tmax (-20,2°C) przypada na styczeń 1987.
Wykres 2.
Dane: OA-SMW-TNW-PIM-PIHM-IMGW-IMGW/PIB. Seria pierwotna. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.
A oto (3) uśrednione najwyższe Tmax stycznia w ujęciu dekadowym. Z dekady obecnej minęły dotąd tylko cztery stycznie, jednak ich średnia wskazuje na tendencję. Czy ten silny wzrost utrzyma się w najbliższych latach, przyszłość pokaże.
Wykres 3.
Dane: OA-SMW-TNW-PIM- PIHM-IMGW/PIB. Seria homogeniczna. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.
Dni styczniowe z dwucyfrową temperaturą (na plusie) już nie są u nas anomalią.
VarsoviaKlimat.pl