Poniższy wykres (1) najwyższych temperatur maksymalnych października ukazuje tendencję wzrostową tego parametru od ok. 20°C do ok. 21,5°C, czyli większą niż w przypadku września.
Mimo to, absolutne maximum w tym okresie (28,0°C) zostało odnotowane dawno temu, bo w roku 1856; najniższe – zaledwie 12,4°C – przypada na rok 1936. Trzeba zauważyć, że od 2011 roku począwszy, żaden październik nie ma swojej najwyższej temperatury poniżej 20 stopni (co dawniej nie było rzadkim zjawiskiem).
Wykres 1.
Dane: OA-SMW-TNW-PIM- PIHM-IMGW/PIB. Seria pierwotna. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.
Poniższy wykres (2) ukazuje najniższe Tmax października, trend wykazuje wzrost od ok. 4°C do ok. 5,5°C. Najwyższa wartość w przedstawionym okresie to 10,4°C (rok 1907), najniższa to -3,0°C (1875). Gdy co roku nadchodzi październik, to w popularnych mediach słyszymy zapowiedzi „pierwszego ataku zimy”, „mrozu i śniegu”, albo przynajmniej zapytania, czy to stanie już, zaraz. Tak jakby aura zimowo-mroźna była czymś normalnym w październiku. Jednak na wykresie widzimy, że dni mroźne (Tmax poniżej zera) są w tym miesiącu skrajnie rzadkie, ostatni (jak dotąd) miał miejsce w roku 1979. Najbardziej niedawny przypadek temperatury maksymalnej w pobliżu zera dotyczy roku 2012 (0,9°C).
Wykres 2.
Dane: OA-SMW-TNW-PIM- PIHM-IMGW/PIB. Seria homogeniczna. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.
A oto (3) uśrednione najwyższe Tmax października w ujęciu dekadowym (z dekady obecnej minęły dotąd cztery miesiące). Wzrost wartości zaznacza się począwszy od dekady 2011-2020.
Wykres 3.
Dane: OA-SMW-TNW-PIM- PIHM-IMGW/PIB. Seria pierwotna/homogeniczna. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.
VarsoviaKlimat.pl