Poniższy wykres (1) ukazuje zmianę średnich temperatur poszczególnych miesięcy roku, czyli wzrost tych wartości w XXI stuleciu w stosunku do wieku poprzedniego, czyli XX. Największy wzrost dotyczy lutego, lipca i sierpnia; najmniejszy – maja.

Wykres 1.

Dane bazowe: SMW-TNW-PIM- PIHM-IMGW/PIB. Seria homogeniczna. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.

Jak widać na wykresie (2), w XXI stuleciu (2001-2023) w kategorii najcieplejszego miesiąca, wiek XX został już pokonany we wszystkich miesiącach z wyjątkiem lutego, października i listopada. Jednak to już jest nieaktualne, gdyż luty 2024 roku ustanowił rekord ciepła (6,2°C).

Wykres 2.

Dane bazowe: SMW-TNW-PIM- PIHM-IMGW/PIB. Seria homogeniczna. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.

Wykres (3) najwyższych temperatur w miesiącach też już nie jest aktualny, gdyż rekord marca został pokonany w 2024 roku (25,3°C). Aż trudno nadążyć za ustanawianiem nowych rekordów ciepła w Warszawie. Do pokonania pozostają wartości kwietnia, lipca, sierpnia, października, listopada i grudnia. Patrząc na ten wykres pamiętajmy, że wiek XX liczy sobie 100 lat, a obecne stulecie – tylko 23.

Wykres 3.

Dane bazowe: SMW-TNW-PIM- PIHM-IMGW/PIB. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.

Wbrew temu co głoszą popularne media o „niespotykanych upałach” itp., rekordy ekstremalnych temperatur sezonu letniego z XX wieku jeszcze (?) nie zostały pokonane w obecnym stuleciu. Jak się wydaje, jest to chyba tylko kwestią czasu. Moim zdaniem, Warszawa (Okęcie) może osiągnąć 38, a nawet 39 stopni w nadchodzących latach.

VarsoviaKlimat.pl

(Visited 93 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here