Poniższy wykres (1) najwyższych temperatur maksymalnych ukazuje ich przebieg odmienny od ogólnego trendu wzrostowego temperatury, związanego z globalnym ociepleniem klimatu. W przeciwieństwie do innych miesięcy, tendencja ponad 180-letnia jest lekko spadkowa, z ok. 27,6°C do ok. 27,1°C.
Rekord temperatury maksymalnej jest odległy w czasie, bo przypada na maj 1892 roku (33,6°C). Najniższa wartość to 19,4°C z roku 1851 (to jedyny maj w przedstawionym okresie, w którym temperatura ani razu nie dobiła do 20 stopni).

Wykres 1.

Dane: OA-SMW-TNW-PIM- PIHM-IMGW/PIB. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.

Trend najwyższej majowej Tmax nie jest wzrostowy, ale jest nim trend najniższej wartości tegoż parametru, i to bardzo wyraźnie. W przedstawionym okresie wzrósł od ok. 8,4°C aż do ok. 11°C. Innymi słowy: dni ze strefy najgorętszych w maju nie przybywa, ubywa za to tych najchłodniejszych.
Wykres (2) przedstawia najniższe maksima maja. Najwyższa wartość tego parametru przypada na rok 2018 (18,8°C), najniższa – na 1935 (0,6°C). Nie doszukałem się w przedstawionym okresie żadnego dnia z ujemną dobową temperaturą maksymalną.

Wykres 2.

Dane: OA-SMW-TNW-PIM- PIHM-IMGW/PIB. Seria homogeniczna. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.

A oto (3) uśrednione najwyższe / średnie / najniższe Tmax maja w ujęciu dekadowym. W latach 2021-2023 czerwiec ma 10 dni upalnych, lipiec 18, sierpień 17. Maj w latach 2021-2024 – żadnego.

Wykres 3.

Dane: OA-SMW-TNW-PIM- PIHM-IMGW/PIB. Seria homogeniczna. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.

Z powyższych analiz wynika, że mimo ocieplenia klimatycznego, upały pozostają u nas domeną miesięcy letnich – czyli czerwca, lipca i sierpnia. Łagodnieje za to parametr dni najzimniejszych w maju.

VarsoviaKlimat.pl

(Visited 75 times, 1 visits today)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here