Poniższy wykres (1) najwyższych temperatur maksymalnych listopada ukazuje tendencję wzrostową tego parametru od ok. 10,5°C do ok. 14,5°C, czyli znacznie większą niż w przypadku października.
Mimo to, najwyższe absolutne maximum w tym okresie (20,2°C) zostało odnotowane dawno temu, bo w roku 1928; to jedyny w annałach przypadek „dwudziestki” w Warszawie w listopadzie. Najniższe – zaledwie 4,5°C – przypada na listopad roku 1908. Najniższe absolutne maximum w XXI stuleciu jest znacznie wyższe (12,5°C z roku 2007).
Wykres 1.
Dane: OA-SMW-TNW-PIM- PIHM-IMGW/PIB. Seria pierwotna. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.
Poniższy wykres (2) ukazuje najniższe Tmax listopada. Trend wykazuje wzrost od ok. -3,2°C do prawie 0°C, także istotnie większy niż w październiku (ok. 1,5 st.). Najwyższa wartość w przedstawionym okresie to 5,1°C (rok 2000), najniższa (aż trudno uwierzyć) -14,8°C (1890). Gdy co roku nadchodzi listopad, to w popularnych mediach zapowiedzi rychłego „potężnego ataku zimy” sypią się jak z rogu obfitości. Jednak poniższy wykres wskazuje wyraźnie, że dni z Tmax poniżej zera zdarzają się w listopadzie coraz rzadziej, a jak już się trafiają, to najsilniejszy mróz jest coraz słabszy. Dzień z mocnym mrozem (Tmax ≤ -5,0°C) ostatnio wystąpił w listopadzie w roku 2010.
Wykres 2.
Dane: OA-SMW-TNW-PIM- PIHM-IMGW/PIB. Seria homogeniczna. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.
A oto (3) uśrednione najwyższe Tmax listopada w ujęciu dekadowym (z dekady obecnej minęły dotąd cztery miesiące). Wzrostowa tendencja wartości (w skali całego przedstawionego okresu) zaznacza się począwszy już od dekady 1891-1900.
Wykres 3.
Dane: OA-SMW-TNW-PIM- PIHM-IMGW/PIB. Seria pierwotna/homogeniczna. Opracowanie VarsoviaKlimat.pl.
VarsoviaKlimat.pl